Przejdź do głównej zawartości

Koszt utrzymania gekona - podstawowe wyliczenia


             Wiele osób niemających styczności z hodowlą gekonów czy gadów w ogóle, często, czy to na forach, czy prywatnie, pyta o koszty hodowli tego typu jaszczurki. Przyznam szczerze, że jest to kłopotliwe pytanie, bo z czasem człowiek już się nie zastanawia ile to, czy tamto kosztuje, a przy większej liczbie gadów traci się szczegółowy rozrachunek. Chciałbym więc wszystko uporządkować, tak, by każda początkująca osoba znalazła tutaj najprzydatniejsze informacje. Osoby doświadczone prosiłbym o spostrzeżenia z własnych hodowli - może uda się wypracować coś bardziej ogólnego :)

Rozpoczynając rozmowę o kosztach, przede wszystkim musimy ustalić, jaki gatunek chcemy hodować. A właściwie, jaki możemy hodować. W przypadku gekonów ograniczenia są cztery:

- ilość dostępnego miejsca,
- dostępność gatunku,
- nasze doświadczenie,
a dopiero na koniec
-kwestie finansowe

Na użytek naszego wpisu przyjmijmy, że możemy pozwolić sobie na terrarium o powierzchni 60x40x40 lub 60x40x60 (bo akurat taką powierzchnią dysponujemy). Na dodatek jesteśmy osobami początkującymi, które chciałyby gatunek, na którego temat jest dużo informacji, a same zwierzaki są łatwo dostępne. Wybór pada na najpopularniejsze gatunki - gekony lamparcie lub orzęsione.


Gekon lamparci


Gekon orzęsiony


Co teraz?

Największym kosztem w całym przedsięwzięciu jest sprzęt czyli:

- terrarium - 120zł (60x40x40) lub 160zl (60x40x60)
- wyposażenie (podłoże, roślinki, tło, korzenie, miseczka) - ok 50zł 
- ewentualne ogrzewanie miejscowe (mata grzewcza/kabel grzewczy) - 50zl/25zl  

Są to koszty jednorazowe, które wydajemy tylko na początku przygody. Takie terraria wystarczą dla jednego osobnika na jego całe życie. 
Zakładamy więc, że nasze terrarium z wyposażeniem to koszt +/- 200zl.

To dużo czy mało? 

Może wydawać się dużo, jednak porównując  z kupnem dobrej klatki dla szczura czy fretki (razem z wyposażeniem), to wydaje się to być koszt niewielki. W przypadku gekonów mamy jeszcze inny wydatek  - witaminy. Na szczęście pudełka są na tyle pojemne, że skutecznie możemy kupować je tylko raz w roku, bo zużywa się na prawdę niewiele i jest to koszt 20zl.

Najważniejszymi wydatkami dla nas są koszty stałe - czyli owady karmowe i energia elektryczna.
Większość gekonów żywi się świerszczami lub karaczanami. Koszt tych owadów w sklepie zoologicznym to ok 0,5zl - 1zl za sztukę. Jeżeli zaopatrujemy się bezpośrednio u hodowcy, to te koszty zmniejszają się do 0,15zl/szt. Ile takich owadów potrzebujemy? Oczywiście wszystko zależy od apetytu, wielkości i wieku gekona, a także od warunków w jakich go trzymamy. Te dwa, popularne gatunki nie jedzą zbyt wiele, młode osobniki jedząc codziennie po 2 świerszcze, zjedzą ich ok 60 w miesiącu, podobnie zresztą jak dorosły gekon - wystarczy jeżeli zakupimy setkę świerszczy albo karaczanów  miesięcznie (ok 10zł)

Owady karmowe spokojnie możemy kupować przez cały rok za pośrednictwem internetu, więc nie trzeba mieć dobrze zaopatrzonego sklepu w swojej miejscowości. Niestety, najgorszą zmorą są koszty wysyłek. Wysłanie paczki świerszczy to koszt 10-12zł, czyli dokładnie tyle ile kosztują same świerszcze albo karaczany. 

Wracając do kwestii technicznych

Jeżeli mamy w domu temperaturę w okolicach 21-23C w dzień, to w terrarium dla gekona lamparciego użylibyśmy żarówki 40W, palącej się średnio po 9h/24h, przy kwocie 0,6zł za 1kWh wyjdzie nam niespełna 8zł miesięcznie za energię elektryczną ( http://www.calculla.pl/pl/koszt_pradu )
W przypadku gekona orzęsionego byłyby to mniejsze koszt (słabsza żarówka) a więc ok 6zł/ miesiąc

Jaki jest zatem realny koszt utrzymania jednego gekona?
Koszt jednorazowy (startowy) - 250zł (terrarium/wyposażenie/witaminy)
Koszt miesięczny - 25zł (owady i wysyłka) + 8zł (energia) = 32zł/1 gekon

Jeżeli świerszcze w takich cenach mamy u siebie w mieście, to należy odjąć kwotę przeznaczoną na wysyłkę.

32zł to dwie paczki papierosów i dwa piwa, więc jak ktoś nie pije i nie pali, może śmiało kupować jaszczura:)

Co ciekawsze, w przypadku dwóch czy trzech gekonów, koszty w przeliczeniu na jedną sztukę tylko się zmniejszają. Pamiętajmy też, że pokarm trzeba urozmaicać, można kupić po połowie paczki danego gatunku owadów, uzupełniać wcześniej wspomnianymi suplementami. Gdy wybór padnie na gekony orzęsione, dojdą również koszty papki CGD - ale jest to koszt ok 50zl/pół roku lub dużo więcej.

Mam nadzieję, że osoby niezdecydowane w jakimś stopniu zdecydują się, albo wspomogą moim wpisem.  

Oczywiście mogą się zdarzyć sytuacje losowe, gdy trzeba będzie udać się do weterynarza, ale jest to ryzyko wpisane w hodowlę każdego zwierzaka.

Reasumując - nie taki gad drogi jak go malują! 


Komentarze

  1. A koszty doświetlania UV?..

    OdpowiedzUsuń
  2. W przypadku gekonów lamparcich i orzęsionych nie używamy UVB, UVA jest, ale raczej dla roślin.

    OdpowiedzUsuń
  3. Można także zrobić własne terrarium, wtedy ma się mniejsze koszty na start.

    OdpowiedzUsuń
  4. A do kosztów na start dodałbym od 200 do 350 zł za kupno gekona(mniej więcej tyle kosztuje orzęsiony)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pisze qrwa koszt utrzymania gekona a nie ile kosztuje gekon wraz. Utrzymaniem

      Usuń
    2. Czytał bym ze zrozumieniem napisał jasno ze do kosztów na start :-/ po co to uniesienie zgadzam się że startowy koszt to 250-350 zl.

      Usuń
  5. Jak np. w domu czasami bywają prusaki to zapoluje na nie?

    OdpowiedzUsuń
  6. A jak mam w domu temp: 30C to jaka zarowke mam kupic ? 20W?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kilka gatunków w jednym terrarium?

Bardzo często otrzymujemy zapytania, które dotyczą trzymania kilku gatunków w jednym terrarium. Najczęstszym argumentem używanym przez osoby chcące hodować zwierzaki w taki sposób jest: - ekonomia (oszczędzanie na kosztach terrarium i wyposażenia) - oszczędność miejsca - zapominanie, że gady to w większości przypadków zwierzęta prowadzące samotniczy tryb życia - niespodziewany prezent lub zbyt impulsywny zakup zwierzęcia Większość gatunków gekonów, w szczególności samców, ma bardzo silny instynkt terytorialny. Pilnują swoich rewirów, przeganiają konkurencję i zaciekle bronią terenu. Część samic również wykazuje podobne zachowania (w stosunku do innych samic).  Takich osobników zdecydowanie nie trzymamy razem!  W naszym doświadczeniu hodowlanym często towarzyszyły dylematy związane z "dorzuceniem" jakiegoś zwierzaka do terrarium, zamieszkanego przez jednego osobnika innego gatunku. Jednak tego nie robiliśmy, gdyż zależało nam na dobrej kondycji oby

Jak odróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej?

Pojawił się jeden z ciekawszych komentarzy na naszym fanpage’u. Słuszna uwaga dotyczyła tego, w jaki sposób można rozróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej.  Przedstawiamy nasze zdjęcia i ryciny na podstawie których można zauważyć różnice zachodzące w obrębie układu łusek niedaleko nozdrzy. Można również próbować rozróżnić je na podstawie ogólniejszego zestawu cech. 1. Środowisko występowania: Żyworódki preferują wilgotniejsze i bardziej zacienione siedliska, natomiast zwinki częściej spotkamy na dobrze nasłonecznionych łąkach i skrajach lasów. 2. Budowa ciała: Żyworódka jest bardziej krępa, osiąga mniejsze rozmiary, ma drobniejsze łuski i porusza się nieco bardziej „wężowym ruchem”. Dodatkowo, głowa nie jest tak wyraźnie oddzielona od ciała, jak w przypadku zwinek. Te drugie posiadają dłuższe ogony, dłuższe kończyny (w stosunku do długości ciała) i ogólnie są większe. 3. Ubarwienie: Samce zwinek w okresie godowym mogą przybrać kolor zi