Przejdź do głównej zawartości

Kilka gatunków w jednym terrarium?



Bardzo często otrzymujemy zapytania, które dotyczą trzymania kilku gatunków w jednym terrarium. Najczęstszym argumentem używanym przez osoby chcące hodować zwierzaki w taki sposób jest:

- ekonomia (oszczędzanie na kosztach terrarium i wyposażenia)
- oszczędność miejsca
- zapominanie, że gady to w większości przypadków zwierzęta prowadzące samotniczy tryb życia
- niespodziewany prezent lub zbyt impulsywny zakup zwierzęcia

Większość gatunków gekonów, w szczególności samców, ma bardzo silny instynkt terytorialny. Pilnują swoich rewirów, przeganiają konkurencję i zaciekle bronią terenu. Część samic również wykazuje podobne zachowania (w stosunku do innych samic). 

Takich osobników zdecydowanie nie trzymamy razem!

 W naszym doświadczeniu hodowlanym często towarzyszyły dylematy związane z "dorzuceniem" jakiegoś zwierzaka do terrarium, zamieszkanego przez jednego osobnika innego gatunku. Jednak tego nie robiliśmy, gdyż zależało nam na dobrej kondycji obydwóch osobników. Woleliśmy by kilka nocy spędził w mniejszym, ale sterylnym i bezpiecznym zbiorniku. (Zakładamy, że łączenie miałoby nastąpić przy gatunkach, które wymagają podobnych warunków środowiskowych i są podobnej wielkości.) Oczywiście dotyczy to również wprowadzania osobnika tego samego gatunku.

Jakie są najczęstsze zagrożenia?
1. Osobnik dokoptowany do terrarium będzie eksplorował nowe otoczenie i może stresować dotychczasowego lokatora.
2. Może posiadać pasożyty, które przeniosą się na naszego zwierzaka (brak odporności)
3. Możemy stracić kontrolę nad częścią zachowań (nocne walki o terytorium)
4. Całkiem możliwe jest również to, że przegapimy moment w którym zaczyna objawiać się stres i odmowa przyjmowania pokarmu.  
5. Nie wiemy, w jaki sposób dotychczasowo pojedynczo trzymany osobnik zareaguje na zmianę.

Czasami  w warunkach domowych udaje się łączyć gatunki, które raczej nie powinny sobie wzajemnie przeszkadzać. Nasze obserwacje dotyczyły gekonów paskowanych z gekonami ulikovskiego(same samice) oraz anolisów zielonych i brązowych, a także gekonów lamparcich z gruboogonowymi.
Nie zauważyliśmy problemów, zwierzaki zachowywały dobra kondycję, ale miały zapewnione bardzo duże terrarium i zwiększone porcje karmy. Warto pamiętać, że są to też gatunki blisko ze sobą spokrewnione, a czasami chcielibyśmy łączyć zwierzęta zamieszkujące podobne ekosystemy, ale nie mające ze sobą dużo wspólnego. Podstawową przeszkodą w domowych warunkach hodowli jest ograniczenie przestrzenne związane z powierzchnią terrarium, gradientem temperatur, wilgotności i liczbą kryjówek.  

Jako kontrprzykład można podać gatunki zwierząt, które czasami łączy się w ogrodach zoologicznych. Zazwyczaj są to gady, które występują w niemal identycznych strefach klimatycznych  i bardzo podobnym środowisku. Dodatkowo, ogrody dysponują olbrzymimi terrariami. Oto kilka przykładów udanego łączenia różnych gatunków z berlińskiego zoo:







Kilkukrotnie widzieliśmy też mniejsze gatunki gekonów (murowe, domowe itp.) w terrariach dużych dusicieli (Płock). Najczęściej bytowały tuż przy suficie, więc nie przeszkadzały sobie wzajemnie, a gekony raczej nie były potencjalnym posiłkiem dla dużych sąsiadów. 

W warunkach domowych warto pokusić się o stworzenie wielogatunkowego zbiornika, takie terrarium na pewno będzie dużo ciekawszym obiektem obserwacji i zależności międzygatunkowych, ale należy przede wszystkim dokładnie przestudiować potrzeby środowiskowe obu gatunków, wziąć pod uwagę ich potrzeby i charakter społeczny. 

A czy Wy próbowaliście tworzyć terraria wielogatunkowe? Czekamy na Wasze opinie i przemyślenia! :) 
  


Komentarze

  1. Wszystko rozumiem ale, Czy gekon orzęsiony "pogryzie się" z płaczącym? Widziałem u kogoś takie połączenie i mnie zaciekawiło czy to ma prawo działać!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zależy od różnicy wielkości i stopnia terytorializmu. Gekon płaczący może po prostu zostać zjedzony lub mocno poturbowany. Te gatunki wymagają nieco innych warunków, a na dodatek "placzki" są mocno terytorialne. Trzymałbym się z daleka od takiego połączenia. To nieprofesjonalne.

    OdpowiedzUsuń
  3. a czy gekon złocisty będzie nadawał się do zamieszkania z lamparcim? Czy jest to zbyt ryzykowny pomysł?

    OdpowiedzUsuń
  4. Słaby pomysł - żyją w zupełnie innym środowisku :(

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam pytanie, otóż planuje hodowlę gekonów i chciałbym się dowiedzieć czy trzymanie gekona lamparciego z madagaskarskim, to dobry pomysł? Czy będą umiały żyć w zgodzie?

    OdpowiedzUsuń
  6. Gekony madagaskarski czyli? Podaj łacinę :) Jest kilka gatunkow pod tą samą nazwą.
    W każdym razie - proponuję nie łączyć. Pakistan i Madagaskar mają zgoła inny klimat.

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam, mam samca paroedura picta w terrarium 80x40x40 i jestem ciekawy czy mógłbym trzymać z nim jakiś inny gatunek? żółw lub jaszczurka, wąż już nie koniecznie ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  9. Mam pytanie propo łączenia anolisow. Jakie anolisy mógłbym łączyć z anolisem zielonym (tak jak u góry brązowy z zielonym) a jak w przypadku reszty ?

    OdpowiedzUsuń
  10. czy można trzymać gekona toke razem z gekonem lamparcim , czy raczej nie ?

    OdpowiedzUsuń
  11. czy moge trzymać gekona lamparciego z płaczącym?

    OdpowiedzUsuń
  12. Wiram, a czy gekon madagaskaraki moze zamieszkać z dorosłymi patyczakami ???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy żaby mogą być z gekonem ożęsionym razem w terrarium

      Usuń
    2. jeśli to są żaby rogate to nie

      Usuń
  13. Witam mam pytanie czy mógłbym trzymać razem gekona fałdoskórego z gekonem paskowanym (mam zamiar oby dwa kupić tego samego dnia)

    OdpowiedzUsuń
  14. 53 year-old Account Coordinator Derrick Marquis, hailing from Igloolik enjoys watching movies like "World of Apu, The (Apur Sansar)" and Paintball. Took a trip to Medina of Fez and drives a Ferrari 275 GTB Alloy. mozesz sprobowac tutaj

    OdpowiedzUsuń
  15. Czy mogę trzymać gekona orzęsionego w terrarium z termitówką indyjską?

    OdpowiedzUsuń
  16. Czy mogę trzymać gekona Cziczaka i gekona orzęsionego w jednym terrarium

    OdpowiedzUsuń
  17. A mnie interesuje łączenie orzęsionego z gargulcowym. Żyją w tym samym klimacie i na pewno spotykają się nawet w naturze. Podejrzewam że kluczowa jest wystarczająco duża przestrzeń. Ale czy warunki w których byłoby odpowiednie trzymanie 2 samic np. orzęska, takie 70x60x60 byłoby ok dla tych 2 różnych samiczek?

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam serdecznie, rozmyślam nad stworzeniem terrarium, w którym chciałbym gekona lub pokrewną jaszczurkę w jednym gospodarstwie z żółwiem, oczywiście dzieląc terrarium na strefy. Ktoś podpowie dokładnie komu z kim się będzie dobrze mieszkać ? :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Czy można trzymać gekona toke z orzęsiony lub agamę brodatą z jaszczurką perłową

    OdpowiedzUsuń
  20. Czy może być gekon lamparci z agamą brodatą?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak odróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej?

Pojawił się jeden z ciekawszych komentarzy na naszym fanpage’u. Słuszna uwaga dotyczyła tego, w jaki sposób można rozróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej.  Przedstawiamy nasze zdjęcia i ryciny na podstawie których można zauważyć różnice zachodzące w obrębie układu łusek niedaleko nozdrzy. Można również próbować rozróżnić je na podstawie ogólniejszego zestawu cech. 1. Środowisko występowania: Żyworódki preferują wilgotniejsze i bardziej zacienione siedliska, natomiast zwinki częściej spotkamy na dobrze nasłonecznionych łąkach i skrajach lasów. 2. Budowa ciała: Żyworódka jest bardziej krępa, osiąga mniejsze rozmiary, ma drobniejsze łuski i porusza się nieco bardziej „wężowym ruchem”. Dodatkowo, głowa nie jest tak wyraźnie oddzielona od ciała, jak w przypadku zwinek. Te drugie posiadają dłuższe ogony, dłuższe kończyny (w stosunku do długości ciała) i ogólnie są większe. 3. Ubarwienie: Samce zwinek w okresie godowym mogą przybrać kolor zi

Koszt utrzymania gekona - podstawowe wyliczenia

             Wiele osób niemających styczności z hodowlą gekonów czy gadów w ogóle, często, czy to na forach, czy prywatnie, pyta o koszty hodowli tego typu jaszczurki. Przyznam szczerze, że jest to kłopotliwe pytanie, bo z czasem człowiek już się nie zastanawia ile to, czy tamto kosztuje, a przy większej liczbie gadów traci się szczegółowy rozrachunek. Chciałbym więc wszystko uporządkować, tak, by każda początkująca osoba znalazła tutaj najprzydatniejsze informacje. Osoby doświadczone prosiłbym o spostrzeżenia z własnych hodowli - może uda się wypracować coś bardziej ogólnego :) Rozpoczynając rozmowę o kosztach, przede wszystkim musimy ustalić, jaki gatunek chcemy hodować. A właściwie, jaki możemy hodować. W przypadku gekonów ograniczenia są cztery: - ilość dostępnego miejsca, - dostępność gatunku, - nasze doświadczenie, a dopiero na koniec -kwestie finansowe Na użytek naszego wpisu przyjmijmy, że możemy pozwolić sobie na terrarium o powierzchni 60x40x40 lub 60x