Przejdź do głównej zawartości

Krótka historia brzydkiego terrarium


Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy od kolegi terrarium, uznałem że jak najbardziej przyda się do hodowli, bo spełnia standardowe wymiary dla większości gekonów które hodujemy. Niestety terrarium wymagało remontu, stłukła się jedna z przednich szyb, dno miało pęknięcie, a na ściankach pozostały resztki korka. Jako że jest to szklany zbiornik, przeznaczenie od początku było znane – będzie to terrarium wilgotne, tropikalne. W kilka dobrych tygodni zabrałem się do roboty, łącznie  zajęło to ok. 10 godzin samej pracy rozciągniętej w czasie. Od czego zacząłem?

Od zmiany koncepcji. Pierwotnie, terrarium wyklejone było styropianem i miało być pokryte klejem polimerowym z włóknem kokosowym, ale ze względu na złe doświadczenia związane z kruszeniem się takiej konstrukcji, postanowiłem skorzystać z tradycyjnego, dobrego korka aglomerado negro.






Dlaczego akurat korek?

Przeważyły dwa względy – wygoda, prostota i higieniczność. Korek wygląda atrakcyjnie po przyklejeniu kilku warstw w niektórych miejscach, można w nim podłubać otrzymując ciekawą strukturę. Pnące rośliny dobrze zaczepiają się o taką ściankę. Jeżeli zaś pojawi się pleśń czy inne ustrojstwo, wystarczy wziąć szczoteczkę i wyszorować. Ma to również związek z gekonami, które zamieszkują już terrarium. Są to skryte i delikatne jaszczurki, więc nie chciałbym tworzyć dodatkowych szczelin w których mogłyby rozwijać się roztocza, czy też mieć problemy z ukrytymi w zakamarkach jajami.










Na zdjęciach widać również szklaną półeczkę. Przyozdobiliśmy ją korą korkową, trzeba było dopasować kilka fragmentów (męczące puzzle ;)), ale z daleka wygląda jak korkowy konar. Ponadto na samej półeczce znajduje się miejsce na roślinę pnącą. Poza tym korek już jest wyskrobany, to najbardziej żmudne zajęcie - my używaliśmy do tego noża myśliwskiego, widelca i wkrętaka. Wszystkie się sprawdziły wyśmienicie :)



Fragmenty w których korek nie przykleił się po myśli, albo zbytnio się wyskrobał, przykleiliśmy włókno kokosowe. Dziwi fakt, że w terrariach spotyka się dosyć rzadko ten element wystroju, a efekty są bardzo ciekawe. W genialny sposób można zakamulfować braki albo jakieś większe elementy. Poniżej prawie ukończona część korkowa, w niektórych miejscach naklejone są trzy warstwy korka, tworzące ciekawy efekt 3D i dodatkowe miejsce do chodzenia dla gekonów





Niestety podczas robienia terrarium zapomina się, że chciało się tworzyć fotorelację, stąd też nagły skok jakościowy, ale postaram się dokładnie opisać co zostało dodane:
Korek został definitywnie skończony, wszystkie ścianki doklejone i dobrze wymodelowane. Doszła sztuczna, pnąca roślinka oraz liana korkowa będąca połączeniem półki z przestrzennym fragmentem ścianki.
Oprócz tego dodaliśmy włókno kokosowe i świetlówkę oraz trzy tuby korkowe tworzące kryjówki dla naszych gekonów. Takie zdjęcie wstawiliśmy na nasz Fan Page.


Po kilku dniach w terrarium zaszło kilka zmian - doszły trzy rośliny, które diametralnie zmieniły charakter zbiornika. Centralne miejsce zajęła dosyć duża tillandsia cyanea, pięknie prezentująca się w rozległej części, na półeczkę postawiliśmy bluszcz ozdobny, który mamy nadzieję że będzie się ładnie piął, natomiast przy kryjówce umieściliśmy drobną fitonię. Obok bluszczu, na półeczce, doczepiony został ładnie rozgałęziony korzeń.




A to efekt końcowy:



Teraz pora na wycenę:

Korek - 3 płaty 50x50 - 30zl
Kora dębu korkowego - 25zl
Liana - 5zl
Rośliny - 28zl
Torf kokosowy  - 6zl
Silicon - 2 tubki - 20zl

Świetlówka z oprawą - 20zl
Terrarium 80x40x50 - gratis;)
Miseczka - mieliśmy

Łączny koszt: 134zł

Jak widać, niewielkim kosztem można zrobić całkiem sensowne terrarium, wbrew temu co czasami wmawiają w niektórych sklepach zoologicznych. Terrarium nie musi być ogrzewane, gdyż w pokoju hodowlanym panuje odpowiednia temperatura. Jak Wam się podobało? 

Zapraszamy do dyskusji i sugestii! :)







Komentarze

  1. Bardzo atrakcyjne wizualnie terra :) Jakby wycięty fragment dzikiego krajobrazu, zamknięty w szkle :) Na prawdę extra, gratuluję pomysłu i wykonania!:)Gekoniki zapewne zadowolone ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy za miłe słowa :) Póki co, gekony niepewnie czują się w tym terrarium, ale to kwestia aklimatyzacji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ładne terrarium :) ale wg. włókno kokosowe nie pasuje :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Super wpis. Warto było tutaj zajrzeć.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kilka gatunków w jednym terrarium?

Bardzo często otrzymujemy zapytania, które dotyczą trzymania kilku gatunków w jednym terrarium. Najczęstszym argumentem używanym przez osoby chcące hodować zwierzaki w taki sposób jest: - ekonomia (oszczędzanie na kosztach terrarium i wyposażenia) - oszczędność miejsca - zapominanie, że gady to w większości przypadków zwierzęta prowadzące samotniczy tryb życia - niespodziewany prezent lub zbyt impulsywny zakup zwierzęcia Większość gatunków gekonów, w szczególności samców, ma bardzo silny instynkt terytorialny. Pilnują swoich rewirów, przeganiają konkurencję i zaciekle bronią terenu. Część samic również wykazuje podobne zachowania (w stosunku do innych samic).  Takich osobników zdecydowanie nie trzymamy razem!  W naszym doświadczeniu hodowlanym często towarzyszyły dylematy związane z "dorzuceniem" jakiegoś zwierzaka do terrarium, zamieszkanego przez jednego osobnika innego gatunku. Jednak tego nie robiliśmy, gdyż zależało nam na dobrej kondycji oby...

Jak odróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej?

Pojawił się jeden z ciekawszych komentarzy na naszym fanpage’u. Słuszna uwaga dotyczyła tego, w jaki sposób można rozróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej.  Przedstawiamy nasze zdjęcia i ryciny na podstawie których można zauważyć różnice zachodzące w obrębie układu łusek niedaleko nozdrzy. Można również próbować rozróżnić je na podstawie ogólniejszego zestawu cech. 1. Środowisko występowania: Żyworódki preferują wilgotniejsze i bardziej zacienione siedliska, natomiast zwinki częściej spotkamy na dobrze nasłonecznionych łąkach i skrajach lasów. 2. Budowa ciała: Żyworódka jest bardziej krępa, osiąga mniejsze rozmiary, ma drobniejsze łuski i porusza się nieco bardziej „wężowym ruchem”. Dodatkowo, głowa nie jest tak wyraźnie oddzielona od ciała, jak w przypadku zwinek. Te drugie posiadają dłuższe ogony, dłuższe kończyny (w stosunku do długości ciała) i ogólnie są większe. 3. Ubarwienie: Samce zwinek w okresie godowym mogą przybrać kolo...

Koszt utrzymania gekona - podstawowe wyliczenia

             Wiele osób niemających styczności z hodowlą gekonów czy gadów w ogóle, często, czy to na forach, czy prywatnie, pyta o koszty hodowli tego typu jaszczurki. Przyznam szczerze, że jest to kłopotliwe pytanie, bo z czasem człowiek już się nie zastanawia ile to, czy tamto kosztuje, a przy większej liczbie gadów traci się szczegółowy rozrachunek. Chciałbym więc wszystko uporządkować, tak, by każda początkująca osoba znalazła tutaj najprzydatniejsze informacje. Osoby doświadczone prosiłbym o spostrzeżenia z własnych hodowli - może uda się wypracować coś bardziej ogólnego :) Rozpoczynając rozmowę o kosztach, przede wszystkim musimy ustalić, jaki gatunek chcemy hodować. A właściwie, jaki możemy hodować. W przypadku gekonów ograniczenia są cztery: - ilość dostępnego miejsca, - dostępność gatunku, - nasze doświadczenie, a dopiero na koniec -kwestie finansowe Na użytek naszego wpisu przyjmijmy, że możemy pozwolić sobie na terrar...