Poprzednia część wypadła dosyć pesymistycznie. W ogólnym rozrachunku okazuje się, że często jesteśmy naciągani na "specjalne właściwości" danego podłoża. Dzisiaj chciałbym dokończyć przedstawianie ściółek najczęściej spotykanych w hodowli jaszczurek. Może będzie bardziej optymistycznie, bo zestawimy podłoża firm terrarystycznych i podpowiemy gdzie można kupić je troszeczkę taniej.
Coco grunt/ lignocel/ torf kokosowy
Pewnie większość z czytelników/czytelniczek miała styczność z włóknem kokosowym. Jest to podłoże, które najczęściej stosujemy w swojej hodowli, doskonale sprawdza się w terrariach wilgotnych (większość naszych zbiorników) oraz subtropikalnych - np zmieszane z piachem lub kostką kokosową. Czym w ogóle jest ta ściółka?
za jedną ze stron:
"Jest to produkt w pełni organiczny. Powstaje podczas przerobu skorup orzechów palm kokosowych. W jego skład wchodzi około 30 % krótszych włókien oraz 70 % pyłu kokosowego.
Do produkcji coco-gruntu wykorzystywane jest wyłącznie włókno kokosowe najwyższej jakości. Jest ono poddawane surowej selekcji na zawartość soli w pyle włóknowym.
Posiada dużą zdolność zatrzymywania wody oraz dużą porowatość, co powoduje, że jest doskonałym podłożem do uprawy roślin. Dzięki dużej zawartości ligniny w materiale, ta unikalna struktura fizyczna ulega bardzo wolno degradacji. "
Oczywiście nie ma mowy o specjalnej selekcji, gdyż są to najzwyczajniejsze w świecie odpadki, które postanowiono w jakiś sposób zagospodarować i sprzedać (i chwała im za to). My zyskujemy całkiem dobre jakościowo podłoże, a oni pozbywają się odpadów.
Ten rodzaj podłoża kupujemy w formie brykietu, który trzeba zalać wodą, wtedy podłoże rozpręża się i zwiększa swoją objętość.
Tu przykładowe podłoże w cenie ok 12zł za 0,65KG
Można znaleźć taniej np z polskim opakowaniem ok 10zł za 0,65 + gratis
Ale część z hodowców nawet nie domyśla się, że wcześniej również gdzieś stosowano włókno kokosowe np w ogrodnictwie.Gdyż produkuje się je na bardzo dużą skalę.
W jednym ze sklepów ogrodniczych możemy znaleźć pakiet 5kg za 25zł, (przy KOMODO za 5kg zapłacilibyśmy ok 84zł) więc różnica jest znaczna.
Oczywiście mniejsze paczki (0,65 lub 0,5) są droższe, ale i tak nadal tańsze od tych terrarystycznych. W marketach ogrodniczych, brykiet spokojnie można dostać za 5 czy 6zł.
Na szczęście nie wszyscy próbują z nas zedrzeć ostatni grosz
Dobrym przykładem są osoby, które sprowadzają wyposażenie do terrariów i oferują włókno w normalnych cenach tj 6zł a czasem zdarzają się też za 3,5zl. Do tej pory, brykiety braliśmy z firmy Bioterr oraz z Fabryki Owadów, bo w toruńskich sklepach zoologicznych włókno bywało nawet po 15zł. Czasami zdarza się dostać je w Castoramie.
Następny w kolejce jest torf
Torf stosuje się również w terrariach wilgotnych. Ma postać dużo bardziej pylistą, więc przy przesuszeniach staje się dosyć upierdliwy bo się pyli. Dawniej to właśnie torf dominował w naszych zbiornikach, ponieważ był łatwiej dostępny w mieście, niż rzadziej spotykany torf kokosowy. Teraz już nie stosujemy tego podłoża, ale myślimy nad powrotem, przynajmniej w kontekście gekonów kocich. Jego zaletą jest to, że jest tani i w miarę ekologiczny. Zazwyczaj wybieramy ten o odczynie kwaśnym - lepiej trzyma wilgotność. Pamiętajcie żeby przed kupnem sprawdzać, czy nie zawiera nawozów sztucznych!
Tu mamy przykład torfu terrarystycznego, który właściwie niczym nie różni się od tego ogrodniczego, a na dodatek ma porównywalną cenę ok 7zl za 4-5l. Jeżeli myślimy o dużym zbiorniku, to lepiej zainwestować już w ogrodniczy np w wór 80L, na pewno wyjdzie znacznie taniej.
Okazuje się, że potrzebna będzie jeszcze trzecia część :)
Na koniec zajmiemy się podłożami, które można znaleźć w przyrodzie, a po odpowiednim przygotowaniu nadawać się będą do naszego terrarium.
Komentarze
Prześlij komentarz