Przejdź do głównej zawartości

Grunt to dobre podłoże: przegląd gotowych ściółek dla jaszczurek cz.2

Poprzednia część wypadła dosyć pesymistycznie. W ogólnym rozrachunku okazuje się, że często jesteśmy naciągani na "specjalne właściwości" danego podłoża. Dzisiaj chciałbym dokończyć przedstawianie ściółek najczęściej spotykanych w hodowli jaszczurek. Może będzie bardziej optymistycznie, bo zestawimy podłoża firm terrarystycznych i podpowiemy gdzie można kupić je troszeczkę taniej. 

Coco grunt/ lignocel/ torf kokosowy

Pewnie większość z czytelników/czytelniczek miała styczność z włóknem kokosowym. Jest to podłoże, które najczęściej stosujemy w swojej hodowli, doskonale sprawdza się w terrariach wilgotnych (większość naszych zbiorników) oraz subtropikalnych - np zmieszane z piachem lub kostką kokosową. Czym w ogóle jest ta ściółka?

za jedną ze stron:


"Jest to produkt w pełni organiczny. Powstaje podczas przerobu skorup orzechów palm kokosowych. W jego skład wchodzi około 30 % krótszych włókien oraz 70 % pyłu kokosowego. 
Do produkcji coco-gruntu wykorzystywane jest wyłącznie włókno kokosowe najwyższej jakości. Jest ono poddawane surowej selekcji na zawartość soli w pyle włóknowym. 
Posiada dużą zdolność zatrzymywania wody oraz dużą porowatość, co powoduje, że jest doskonałym podłożem do uprawy roślin. Dzięki dużej zawartości ligniny w materiale, ta unikalna struktura fizyczna ulega bardzo wolno degradacji. "




Oczywiście nie ma mowy o specjalnej selekcji, gdyż są to najzwyczajniejsze w świecie odpadki, które postanowiono w jakiś sposób zagospodarować i sprzedać (i chwała im za to). My zyskujemy całkiem dobre jakościowo podłoże, a oni pozbywają się odpadów. 

Ten rodzaj podłoża kupujemy w formie brykietu, który trzeba zalać wodą, wtedy podłoże rozpręża się i zwiększa swoją objętość.




Tu przykładowe podłoże w cenie ok 12zł za 0,65KG




Można znaleźć taniej np z polskim opakowaniem ok 10zł za 0,65 + gratis

Ale część z hodowców nawet nie domyśla się, że wcześniej również gdzieś stosowano włókno kokosowe  np w ogrodnictwie.Gdyż produkuje się je na bardzo dużą skalę.





W jednym ze sklepów ogrodniczych możemy znaleźć pakiet 5kg za 25zł, (przy KOMODO za 5kg zapłacilibyśmy ok 84zł) więc różnica jest znaczna. 



Oczywiście mniejsze paczki (0,65 lub 0,5) są droższe, ale i tak nadal tańsze od tych terrarystycznych. W  marketach ogrodniczych, brykiet spokojnie można dostać za 5 czy 6zł.

 Na szczęście nie wszyscy próbują z nas zedrzeć ostatni grosz
 Dobrym przykładem są osoby, które sprowadzają wyposażenie do terrariów i oferują włókno w normalnych cenach tj 6zł a czasem zdarzają się też za 3,5zl. Do tej pory, brykiety braliśmy z firmy Bioterr oraz z Fabryki Owadów, bo w toruńskich sklepach zoologicznych włókno bywało nawet po 15zł. Czasami zdarza się dostać je w Castoramie.

Następny w kolejce jest torf

Torf stosuje się również w terrariach wilgotnych. Ma postać dużo bardziej pylistą, więc przy przesuszeniach staje się dosyć upierdliwy bo się pyli. Dawniej to właśnie torf dominował w naszych zbiornikach, ponieważ był łatwiej dostępny w mieście, niż rzadziej spotykany torf kokosowy. Teraz już nie stosujemy tego podłoża, ale myślimy nad powrotem, przynajmniej w kontekście gekonów kocich. Jego zaletą jest to, że jest tani i w miarę ekologiczny. Zazwyczaj wybieramy ten o odczynie kwaśnym - lepiej trzyma wilgotność. Pamiętajcie żeby przed kupnem sprawdzać, czy nie zawiera nawozów sztucznych!





Tu mamy przykład torfu terrarystycznego, który właściwie niczym nie różni się od tego ogrodniczego, a na dodatek ma porównywalną cenę ok 7zl za 4-5l. Jeżeli myślimy o dużym zbiorniku, to lepiej zainwestować już w ogrodniczy np w wór 80L, na pewno wyjdzie znacznie taniej.



Okazuje się, że potrzebna będzie jeszcze trzecia część :)
Na koniec zajmiemy się podłożami, które można znaleźć w przyrodzie, a po odpowiednim przygotowaniu nadawać się będą do naszego terrarium. 







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka gatunków w jednym terrarium?

Bardzo często otrzymujemy zapytania, które dotyczą trzymania kilku gatunków w jednym terrarium. Najczęstszym argumentem używanym przez osoby chcące hodować zwierzaki w taki sposób jest: - ekonomia (oszczędzanie na kosztach terrarium i wyposażenia) - oszczędność miejsca - zapominanie, że gady to w większości przypadków zwierzęta prowadzące samotniczy tryb życia - niespodziewany prezent lub zbyt impulsywny zakup zwierzęcia Większość gatunków gekonów, w szczególności samców, ma bardzo silny instynkt terytorialny. Pilnują swoich rewirów, przeganiają konkurencję i zaciekle bronią terenu. Część samic również wykazuje podobne zachowania (w stosunku do innych samic).  Takich osobników zdecydowanie nie trzymamy razem!  W naszym doświadczeniu hodowlanym często towarzyszyły dylematy związane z "dorzuceniem" jakiegoś zwierzaka do terrarium, zamieszkanego przez jednego osobnika innego gatunku. Jednak tego nie robiliśmy, gdyż zależało nam na dobrej kondycji oby

Jak odróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej?

Pojawił się jeden z ciekawszych komentarzy na naszym fanpage’u. Słuszna uwaga dotyczyła tego, w jaki sposób można rozróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej.  Przedstawiamy nasze zdjęcia i ryciny na podstawie których można zauważyć różnice zachodzące w obrębie układu łusek niedaleko nozdrzy. Można również próbować rozróżnić je na podstawie ogólniejszego zestawu cech. 1. Środowisko występowania: Żyworódki preferują wilgotniejsze i bardziej zacienione siedliska, natomiast zwinki częściej spotkamy na dobrze nasłonecznionych łąkach i skrajach lasów. 2. Budowa ciała: Żyworódka jest bardziej krępa, osiąga mniejsze rozmiary, ma drobniejsze łuski i porusza się nieco bardziej „wężowym ruchem”. Dodatkowo, głowa nie jest tak wyraźnie oddzielona od ciała, jak w przypadku zwinek. Te drugie posiadają dłuższe ogony, dłuższe kończyny (w stosunku do długości ciała) i ogólnie są większe. 3. Ubarwienie: Samce zwinek w okresie godowym mogą przybrać kolor zi

Koszt utrzymania gekona - podstawowe wyliczenia

             Wiele osób niemających styczności z hodowlą gekonów czy gadów w ogóle, często, czy to na forach, czy prywatnie, pyta o koszty hodowli tego typu jaszczurki. Przyznam szczerze, że jest to kłopotliwe pytanie, bo z czasem człowiek już się nie zastanawia ile to, czy tamto kosztuje, a przy większej liczbie gadów traci się szczegółowy rozrachunek. Chciałbym więc wszystko uporządkować, tak, by każda początkująca osoba znalazła tutaj najprzydatniejsze informacje. Osoby doświadczone prosiłbym o spostrzeżenia z własnych hodowli - może uda się wypracować coś bardziej ogólnego :) Rozpoczynając rozmowę o kosztach, przede wszystkim musimy ustalić, jaki gatunek chcemy hodować. A właściwie, jaki możemy hodować. W przypadku gekonów ograniczenia są cztery: - ilość dostępnego miejsca, - dostępność gatunku, - nasze doświadczenie, a dopiero na koniec -kwestie finansowe Na użytek naszego wpisu przyjmijmy, że możemy pozwolić sobie na terrarium o powierzchni 60x40x40 lub 60x