Przejdź do głównej zawartości

Problemy z gekonem?

Wielu z Was korzysta z różnego rodzaju for internetowych, które bardzo często stają się jedynym źródłem wiedzy o Waszych zwierzakach. Pamiętajcie jednak, że po drugiej stronie monitora zazwyczaj siedzą osoby, które nie widziały ani nigdy nie zobaczą Waszych podopiecznych.

Często dzieje się tak, że w przypadku występowania różnego rodzaju problemów z gadami, pierwszą reakcją jest przeszukiwanie internetu, a następnie zadawanie pytań na forum. Wtedy zaczyna się maraton, bo osoba mająca pomóc, a przynajmniej nakierować na rozwiązanie sytuacji, powinna mieć jak najjaśniejszy obraz aktualnego stanu problematycznego zwierzaka.

Oczywiście zawsze będę gorąco zachęcam by na początku odwiedzić weterynarza, ale jak wszyscy wiemy, nie zawsze jest to możliwe. Zawsze należy uważać na różnego rodzajów specjalistów sprzedających niezbyt trafne porady. Lecz gdy już zdarzy się sytuacja, w której nie będziecie mogli odwiedzić weterynarza, a ostatnią deską ratunku będzie forum, to starajcie się jak najlepiej opisać stan gada, dołączając również zdjęcia.

Poniżej przedstawiam Wam  gotowy formularz, w którym znajdują się najważniejsze pytania związane z kondycją zwierzaka. Przyda się nawet gdy złożycie wizytę weterynarzowi (po to by nie zapominać o najważniejszych szczegółach).
W przypadkach mniej niepokojących objawów, zawsze warto odpowiedzieć sobie na takie pytania i porównać z opisem gatunków.



Do pobrania i edycji: http://wrzucacz.pl/file/6961388352695/gekkonarium_kwestionariusz.docx

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka gatunków w jednym terrarium?

Bardzo często otrzymujemy zapytania, które dotyczą trzymania kilku gatunków w jednym terrarium. Najczęstszym argumentem używanym przez osoby chcące hodować zwierzaki w taki sposób jest: - ekonomia (oszczędzanie na kosztach terrarium i wyposażenia) - oszczędność miejsca - zapominanie, że gady to w większości przypadków zwierzęta prowadzące samotniczy tryb życia - niespodziewany prezent lub zbyt impulsywny zakup zwierzęcia Większość gatunków gekonów, w szczególności samców, ma bardzo silny instynkt terytorialny. Pilnują swoich rewirów, przeganiają konkurencję i zaciekle bronią terenu. Część samic również wykazuje podobne zachowania (w stosunku do innych samic).  Takich osobników zdecydowanie nie trzymamy razem!  W naszym doświadczeniu hodowlanym często towarzyszyły dylematy związane z "dorzuceniem" jakiegoś zwierzaka do terrarium, zamieszkanego przez jednego osobnika innego gatunku. Jednak tego nie robiliśmy, gdyż zależało nam na dobrej kondycji oby

Jak odróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej?

Pojawił się jeden z ciekawszych komentarzy na naszym fanpage’u. Słuszna uwaga dotyczyła tego, w jaki sposób można rozróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej.  Przedstawiamy nasze zdjęcia i ryciny na podstawie których można zauważyć różnice zachodzące w obrębie układu łusek niedaleko nozdrzy. Można również próbować rozróżnić je na podstawie ogólniejszego zestawu cech. 1. Środowisko występowania: Żyworódki preferują wilgotniejsze i bardziej zacienione siedliska, natomiast zwinki częściej spotkamy na dobrze nasłonecznionych łąkach i skrajach lasów. 2. Budowa ciała: Żyworódka jest bardziej krępa, osiąga mniejsze rozmiary, ma drobniejsze łuski i porusza się nieco bardziej „wężowym ruchem”. Dodatkowo, głowa nie jest tak wyraźnie oddzielona od ciała, jak w przypadku zwinek. Te drugie posiadają dłuższe ogony, dłuższe kończyny (w stosunku do długości ciała) i ogólnie są większe. 3. Ubarwienie: Samce zwinek w okresie godowym mogą przybrać kolor zi

Koszt utrzymania gekona - podstawowe wyliczenia

             Wiele osób niemających styczności z hodowlą gekonów czy gadów w ogóle, często, czy to na forach, czy prywatnie, pyta o koszty hodowli tego typu jaszczurki. Przyznam szczerze, że jest to kłopotliwe pytanie, bo z czasem człowiek już się nie zastanawia ile to, czy tamto kosztuje, a przy większej liczbie gadów traci się szczegółowy rozrachunek. Chciałbym więc wszystko uporządkować, tak, by każda początkująca osoba znalazła tutaj najprzydatniejsze informacje. Osoby doświadczone prosiłbym o spostrzeżenia z własnych hodowli - może uda się wypracować coś bardziej ogólnego :) Rozpoczynając rozmowę o kosztach, przede wszystkim musimy ustalić, jaki gatunek chcemy hodować. A właściwie, jaki możemy hodować. W przypadku gekonów ograniczenia są cztery: - ilość dostępnego miejsca, - dostępność gatunku, - nasze doświadczenie, a dopiero na koniec -kwestie finansowe Na użytek naszego wpisu przyjmijmy, że możemy pozwolić sobie na terrarium o powierzchni 60x40x40 lub 60x