Przejdź do głównej zawartości

Alergia a hodowla gadów

W ostatnim czasie zrobiłem mały research artykułów przeznaczonych dla początkujących terrarystów. Zdecydowanie nie były to profesjonalne publikacje, a raczej luźne teksty "jak żyć". Zaletą takich artykulików jest naprowadzenie czytelnika na odpowiednie źródła informacji lub zarysowanie obszaru problemu. wydźwięk jak najbardziej pozytywny - w końcu starają się promować terrarystykę i świadome podejście do tematu. Jednak kilkukrotnie natrafiłem na powtarzaną jak mantrę kwestię - "gady i płazy to zwierzęta dla alergików". Czy tak jest naprawdę? 

Przyjrzyjmy się temu co mieszka w naszych terrariach i co wiąże się z hodowlą gadów, bo terrarystyka to nie tylko same zwierzęta. Oczywiście gady rzeczywiście nie wywołują alergii, ale otoczenie w jakim żyją, może być szkodliwe dla niektórych osób. Wybierając gada dla alergika, należy zwrócić szczególną uwagę na to w jakim środowisku żyje dane zwierzę, jaki pokarm pobiera i jakiego terrarium wymaga. Sam jestem alergikiem uczulonym na białko zwierzęce, sierść, pierze, kakao i roztocza. (szklanka mleka i pół tabliczki czekolady jeszcze nie zaszkodziła;)) Przedstawiam moją subiektywną listę rzeczy na które warto uważać przy doborze zwierzaka. 

1. Rośliny - należy zapoznać się ze specyfiką dobieranych roślin, niektóre paprocie potrafią silnie pylić. Czasami zaszkodzić może zwykły fikus. (http://bit.ly/rosliny_pylace).



2. Zwierzęta karmowe - uwaga tyczy się właściwie większości owadów. Te odławiane mogą być nosicielami pyłków, a te hodowlane mogą uczulać swoimi wydzielinami lub przenosić drobinki pleśni. Wystarczy zachować higienę hodowli i utrzymania karmówki - unikać tworzenia się pleśni i inwazji roztoczy.





3. Wilgotne terraria - w przypadku złej wentylacji, mogą rozwijać się różne gatunki grzybów, na które możemy mieć uczulenie. Niektóre osoby mają również uczulenie na włókno kokosowe stosowane w tego typu zbiornikach.




4. Inwazje roztoczy - należy uważać na odchody gromadzone przy pożywieniu tych pajęczaków (gdyż to na nie jesteśmy uczuleni). Roztocza otaczają nas właściwie wszędzie, ale warunki w terrarium mogą stymulować je do szybszego namnażania się. 

http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?160277-White-bugs-things-on-dead-cricket.

5. Materiał z którego zrobione jest terrarium. W przypadku źle dobranego materiałów, łatwiej jest o występowanie pleśni. Najczęściej przy nieodpowiednio zabezpieczonym drewnie lub płycie.  

http://www.caudata.org/forum/attachments/f1173-advanced-newt-salamander-topics/f6-vivaria-enclosures-product-reviews/f7-general-discussion/4553d1224480968-fungus-terrarium-p1010568.jpg


Najbardziej narażeni jesteśmy na inwazję roztoczy i rozwój pleśni.
Polecam więc regularne sprzątanie nieczystości - bezpieczeństwo zyskają zarówno zwierzęta, jak i ich właściciele. Jeżeli chcielibyście jeszcze coś dodać, co później może komuś pomóc - podzielcie się tym w komentarzu!

Komentarze

  1. Przede wszystkim to polecam sprawdzić się pod kątem występujących alergii. Tu macie pełną listę placówek w różnych miastach - kliknij. Taki pełny profil pozwoli dowiedzieć się na co ewentualnie uważać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, przy mojej alergii hodowanie gadów jest niemal niemożliwe, zaraz jestem cała załzawiona ;)
    Obawiam się, że mój syn niestety poszedł w moje ślady i też ma alergię. Czy wiecie, gdzie we Wrocławiu wykonam testy alergiczne dla dzieci?

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki wielkie za Twój wpis. Dowiedziałem się wielu nowych rzeczy, o których wcześniej nie wiedziałem. Zaglądam na Twojego bloga już od jakiegoś czasu, bo piszesz w bardzo przyjemny sposób. Trzymam za Ciebie kciuki i życzę powodzenia :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja usuwając ostatnią wylinkę z pyska i oczu pytona regiusa (2 dni wcześniej był karmiony 2 myszami) dostałem w ciągu 2h czerwonych plam na całym ciele + ciężki oddech. Zjadłem desloratadyne + wapno i przeszło w 10 min.

    OdpowiedzUsuń
  5. Trzeba sobie radzić z alergiami, ja daje radę. Tu na stronie https://ozonatory.eu znalazłam ozonatory, oczyszczacze powietrza.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wszystkie wskazówki jak najbardziej przydatne. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetne informacje na temat alergii, bardzo często pojawiają się one nagle.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobrze jest wiedzieć jak pomóc w sytuacji wystąpienia alergii u zwierzęcia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kilka gatunków w jednym terrarium?

Bardzo często otrzymujemy zapytania, które dotyczą trzymania kilku gatunków w jednym terrarium. Najczęstszym argumentem używanym przez osoby chcące hodować zwierzaki w taki sposób jest: - ekonomia (oszczędzanie na kosztach terrarium i wyposażenia) - oszczędność miejsca - zapominanie, że gady to w większości przypadków zwierzęta prowadzące samotniczy tryb życia - niespodziewany prezent lub zbyt impulsywny zakup zwierzęcia Większość gatunków gekonów, w szczególności samców, ma bardzo silny instynkt terytorialny. Pilnują swoich rewirów, przeganiają konkurencję i zaciekle bronią terenu. Część samic również wykazuje podobne zachowania (w stosunku do innych samic).  Takich osobników zdecydowanie nie trzymamy razem!  W naszym doświadczeniu hodowlanym często towarzyszyły dylematy związane z "dorzuceniem" jakiegoś zwierzaka do terrarium, zamieszkanego przez jednego osobnika innego gatunku. Jednak tego nie robiliśmy, gdyż zależało nam na dobrej kondycji oby

Koszt utrzymania gekona - podstawowe wyliczenia

             Wiele osób niemających styczności z hodowlą gekonów czy gadów w ogóle, często, czy to na forach, czy prywatnie, pyta o koszty hodowli tego typu jaszczurki. Przyznam szczerze, że jest to kłopotliwe pytanie, bo z czasem człowiek już się nie zastanawia ile to, czy tamto kosztuje, a przy większej liczbie gadów traci się szczegółowy rozrachunek. Chciałbym więc wszystko uporządkować, tak, by każda początkująca osoba znalazła tutaj najprzydatniejsze informacje. Osoby doświadczone prosiłbym o spostrzeżenia z własnych hodowli - może uda się wypracować coś bardziej ogólnego :) Rozpoczynając rozmowę o kosztach, przede wszystkim musimy ustalić, jaki gatunek chcemy hodować. A właściwie, jaki możemy hodować. W przypadku gekonów ograniczenia są cztery: - ilość dostępnego miejsca, - dostępność gatunku, - nasze doświadczenie, a dopiero na koniec -kwestie finansowe Na użytek naszego wpisu przyjmijmy, że możemy pozwolić sobie na terrarium o powierzchni 60x40x40 lub 60x

Jak odróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej?

Pojawił się jeden z ciekawszych komentarzy na naszym fanpage’u. Słuszna uwaga dotyczyła tego, w jaki sposób można rozróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej.  Przedstawiamy nasze zdjęcia i ryciny na podstawie których można zauważyć różnice zachodzące w obrębie układu łusek niedaleko nozdrzy. Można również próbować rozróżnić je na podstawie ogólniejszego zestawu cech. 1. Środowisko występowania: Żyworódki preferują wilgotniejsze i bardziej zacienione siedliska, natomiast zwinki częściej spotkamy na dobrze nasłonecznionych łąkach i skrajach lasów. 2. Budowa ciała: Żyworódka jest bardziej krępa, osiąga mniejsze rozmiary, ma drobniejsze łuski i porusza się nieco bardziej „wężowym ruchem”. Dodatkowo, głowa nie jest tak wyraźnie oddzielona od ciała, jak w przypadku zwinek. Te drugie posiadają dłuższe ogony, dłuższe kończyny (w stosunku do długości ciała) i ogólnie są większe. 3. Ubarwienie: Samce zwinek w okresie godowym mogą przybrać kolor zi