W ostatnim czasie zrobiłem mały research artykułów przeznaczonych dla początkujących terrarystów. Zdecydowanie nie były to profesjonalne publikacje, a raczej luźne teksty "jak żyć". Zaletą takich artykulików jest naprowadzenie czytelnika na odpowiednie źródła informacji lub zarysowanie obszaru problemu. wydźwięk jak najbardziej pozytywny - w końcu starają się promować terrarystykę i świadome podejście do tematu. Jednak kilkukrotnie natrafiłem na powtarzaną jak mantrę kwestię - "gady i płazy to zwierzęta dla alergików". Czy tak jest naprawdę?
Przyjrzyjmy się temu co mieszka w naszych terrariach i co wiąże się z hodowlą gadów, bo terrarystyka to nie tylko same zwierzęta. Oczywiście gady rzeczywiście nie wywołują alergii, ale otoczenie w jakim żyją, może być szkodliwe dla niektórych osób. Wybierając gada dla alergika, należy zwrócić szczególną uwagę na to w jakim środowisku żyje dane zwierzę, jaki pokarm pobiera i jakiego terrarium wymaga. Sam jestem alergikiem uczulonym na białko zwierzęce, sierść, pierze, kakao i roztocza. (szklanka mleka i pół tabliczki czekolady jeszcze nie zaszkodziła;)) Przedstawiam moją subiektywną listę rzeczy na które warto uważać przy doborze zwierzaka.
1. Rośliny - należy zapoznać się ze specyfiką dobieranych roślin, niektóre paprocie potrafią silnie pylić. Czasami zaszkodzić może zwykły fikus. (http://bit.ly/rosliny_pylace).
2. Zwierzęta karmowe - uwaga tyczy się właściwie większości owadów. Te odławiane mogą być nosicielami pyłków, a te hodowlane mogą uczulać swoimi wydzielinami lub przenosić drobinki pleśni. Wystarczy zachować higienę hodowli i utrzymania karmówki - unikać tworzenia się pleśni i inwazji roztoczy.
3. Wilgotne terraria - w przypadku złej wentylacji, mogą rozwijać się różne gatunki grzybów, na które możemy mieć uczulenie. Niektóre osoby mają również uczulenie na włókno kokosowe stosowane w tego typu zbiornikach.
4. Inwazje roztoczy - należy uważać na odchody gromadzone przy pożywieniu tych pajęczaków (gdyż to na nie jesteśmy uczuleni). Roztocza otaczają nas właściwie wszędzie, ale warunki w terrarium mogą stymulować je do szybszego namnażania się.
5. Materiał z którego zrobione jest terrarium. W przypadku źle dobranego materiałów, łatwiej jest o występowanie pleśni. Najczęściej przy nieodpowiednio zabezpieczonym drewnie lub płycie.
http://www.caudata.org/forum/attachments/f1173-advanced-newt-salamander-topics/f6-vivaria-enclosures-product-reviews/f7-general-discussion/4553d1224480968-fungus-terrarium-p1010568.jpg |
Najbardziej narażeni jesteśmy na inwazję roztoczy i rozwój pleśni.
Polecam więc regularne sprzątanie nieczystości - bezpieczeństwo zyskają zarówno zwierzęta, jak i ich właściciele. Jeżeli chcielibyście jeszcze coś dodać, co później może komuś pomóc - podzielcie się tym w komentarzu!
Polecam więc regularne sprzątanie nieczystości - bezpieczeństwo zyskają zarówno zwierzęta, jak i ich właściciele. Jeżeli chcielibyście jeszcze coś dodać, co później może komuś pomóc - podzielcie się tym w komentarzu!
Przede wszystkim to polecam sprawdzić się pod kątem występujących alergii. Tu macie pełną listę placówek w różnych miastach - kliknij. Taki pełny profil pozwoli dowiedzieć się na co ewentualnie uważać.
OdpowiedzUsuńNiestety, przy mojej alergii hodowanie gadów jest niemal niemożliwe, zaraz jestem cała załzawiona ;)
OdpowiedzUsuńObawiam się, że mój syn niestety poszedł w moje ślady i też ma alergię. Czy wiecie, gdzie we Wrocławiu wykonam testy alergiczne dla dzieci?
Dzięki wielkie za Twój wpis. Dowiedziałem się wielu nowych rzeczy, o których wcześniej nie wiedziałem. Zaglądam na Twojego bloga już od jakiegoś czasu, bo piszesz w bardzo przyjemny sposób. Trzymam za Ciebie kciuki i życzę powodzenia :)
OdpowiedzUsuńJa usuwając ostatnią wylinkę z pyska i oczu pytona regiusa (2 dni wcześniej był karmiony 2 myszami) dostałem w ciągu 2h czerwonych plam na całym ciele + ciężki oddech. Zjadłem desloratadyne + wapno i przeszło w 10 min.
OdpowiedzUsuńTrzeba sobie radzić z alergiami, ja daje radę. Tu na stronie https://ozonatory.eu znalazłam ozonatory, oczyszczacze powietrza.
OdpowiedzUsuńWszystkie wskazówki jak najbardziej przydatne. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńŚwietne informacje na temat alergii, bardzo często pojawiają się one nagle.
OdpowiedzUsuńDobrze jest wiedzieć jak pomóc w sytuacji wystąpienia alergii u zwierzęcia.
OdpowiedzUsuń