Przejdź do głównej zawartości

Toruńskie Targi Terrarystyczne #2

Oto piękny dzień w Toruniu. Dziś odbyły się drugie Toruńskie Targi Terrarystyczne (w znacznie lepszej lokalizacji niż poprzednia edycja). Gratulacje dla organizatorów za ogarnięcie takiej imprezy w grodzie Kopernika. Niestety wróciliśmy z pustymi rękoma, ale za to z głową pełną wniosków i inspiracji.
#1 Po pierwsze: zauważalna jest większa popularność hodowli gadów czy pająków, ale za tym nie idzie większa wiedza. Dobrze, że w ramach giełdy odbywały się też warsztaty edukacyjne prowadzone przez Zwierzakoluby. Świetna inicjatywa! 
#2 Nadal dochodzi do sytuacji, w których zwierzęta są traktowane przedmiotowo. To bardzo częste - szczególnie gdy rodzice dość impulsywnie kupują zwierzę dziecku.
#3 Wciąż spotykane są w sprzedaży zwierzęta z importu, które pochodzą z ferm lub odłowu (chodzi o jaszczury). Smutne tym bardziej, bo te zwierzęta cechują się nieco większą padliwością i częściej chorują, co może zniechęcać osoby zaczynające przygodę z hodowlą gadow. Nie dotyczy to oczywiście agam brodatych czy eublefarów lamparcich i innych bardzo popularnych gatunków.
#4 Płynnie przechodząc do różnorodności. Na giełdzie znalazłem ok 12 gatunków gekonów, ale z zaledwie połowy można było skompletować grupę hodowlaną. Szkoda, że wciąż brakuje gargulców, kocich, imbricatusów i innych mniej popularnych.
#5 To wszystko pokazuje, że pomimo prowadzenia hodowli przez ponad 12 lat, nadal jest sens edukowania i pisania dla młodszych "adeptów" terrarystyki.
Niestety nie mam zdjęć, znajdziecie je w samym wydarzeniu. Moje wnioski mogą się wydawać smutne, ale w gruncie rzeczy to super inicjatywa i trzymam kciuki za organizatorów (Targi Terrarystyczne Toruń), żeby organizowali kolejne. 
Dziękuję za fajną rozmowę z Gekota Specjalistyczny Sklep Zoologiczno-botaniczny (podziwiałem c.elegans), Tricolor- Hodowla Zwierząt Egzotycznych (wskazówki przy paludarium). 
Jeśli byliście, dajcie znać jak Wasze wrażenia, albo najlepiej pochwalcie się Waszymi nowymi okazami!

A to my podczas giełdy bydgoskiej...daaawno temu :)

Komentarze

  1. Uczestnictwo w takich targach jest zawsze bardzo emocjonującym przeżyciem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kilka gatunków w jednym terrarium?

Bardzo często otrzymujemy zapytania, które dotyczą trzymania kilku gatunków w jednym terrarium. Najczęstszym argumentem używanym przez osoby chcące hodować zwierzaki w taki sposób jest: - ekonomia (oszczędzanie na kosztach terrarium i wyposażenia) - oszczędność miejsca - zapominanie, że gady to w większości przypadków zwierzęta prowadzące samotniczy tryb życia - niespodziewany prezent lub zbyt impulsywny zakup zwierzęcia Większość gatunków gekonów, w szczególności samców, ma bardzo silny instynkt terytorialny. Pilnują swoich rewirów, przeganiają konkurencję i zaciekle bronią terenu. Część samic również wykazuje podobne zachowania (w stosunku do innych samic).  Takich osobników zdecydowanie nie trzymamy razem!  W naszym doświadczeniu hodowlanym często towarzyszyły dylematy związane z "dorzuceniem" jakiegoś zwierzaka do terrarium, zamieszkanego przez jednego osobnika innego gatunku. Jednak tego nie robiliśmy, gdyż zależało nam na dobrej kondycji oby

Koszt utrzymania gekona - podstawowe wyliczenia

             Wiele osób niemających styczności z hodowlą gekonów czy gadów w ogóle, często, czy to na forach, czy prywatnie, pyta o koszty hodowli tego typu jaszczurki. Przyznam szczerze, że jest to kłopotliwe pytanie, bo z czasem człowiek już się nie zastanawia ile to, czy tamto kosztuje, a przy większej liczbie gadów traci się szczegółowy rozrachunek. Chciałbym więc wszystko uporządkować, tak, by każda początkująca osoba znalazła tutaj najprzydatniejsze informacje. Osoby doświadczone prosiłbym o spostrzeżenia z własnych hodowli - może uda się wypracować coś bardziej ogólnego :) Rozpoczynając rozmowę o kosztach, przede wszystkim musimy ustalić, jaki gatunek chcemy hodować. A właściwie, jaki możemy hodować. W przypadku gekonów ograniczenia są cztery: - ilość dostępnego miejsca, - dostępność gatunku, - nasze doświadczenie, a dopiero na koniec -kwestie finansowe Na użytek naszego wpisu przyjmijmy, że możemy pozwolić sobie na terrarium o powierzchni 60x40x40 lub 60x

Jak odróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej?

Pojawił się jeden z ciekawszych komentarzy na naszym fanpage’u. Słuszna uwaga dotyczyła tego, w jaki sposób można rozróżnić jaszczurkę zwinkę od jaszczurki żyworodnej.  Przedstawiamy nasze zdjęcia i ryciny na podstawie których można zauważyć różnice zachodzące w obrębie układu łusek niedaleko nozdrzy. Można również próbować rozróżnić je na podstawie ogólniejszego zestawu cech. 1. Środowisko występowania: Żyworódki preferują wilgotniejsze i bardziej zacienione siedliska, natomiast zwinki częściej spotkamy na dobrze nasłonecznionych łąkach i skrajach lasów. 2. Budowa ciała: Żyworódka jest bardziej krępa, osiąga mniejsze rozmiary, ma drobniejsze łuski i porusza się nieco bardziej „wężowym ruchem”. Dodatkowo, głowa nie jest tak wyraźnie oddzielona od ciała, jak w przypadku zwinek. Te drugie posiadają dłuższe ogony, dłuższe kończyny (w stosunku do długości ciała) i ogólnie są większe. 3. Ubarwienie: Samce zwinek w okresie godowym mogą przybrać kolor zi